ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΚΑΛΙΝΟΣΚΙ (20Π., 11Ρ.)

Απόλλων Πάτρας - Κόροιβος 92-66 (vid)

Ο Απόλλων Πάτρας διέλυσε τον Κόροιβο με 92-66 και πλέον εκτός από βαθμολογική «ανάσα», πήρε και ψυχολογική.

Ο Απόλλωνας είχε τεράστια ανάγκη τη νίκη, μετέτρεψε την πίεση σε καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος πανηγύρισε επί του Κοροίβου με 92-66.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι χάρη στους Μπράουν και Μιλουτίνοβιτς πήραν διαφορά 7 πόντων (11-18, 6'), ωστόσο στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Κώστα Μέξα βρήκαν στόχο σε σουτ τριών πόντων τα οποία εκτός από πόντους, έδωσαν και αυτοπεποίθηση.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με 48-40, ωστόσο ο Κόροιβος με σερί 8 αναπάντητων πόντων ισοφάρισε. Σε εκείνο το σημείο λες κι έπεσε ο διακόπτης στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Οι Πατρινοί με τους Καλινόσκι (20π., 11ρ.) και Μπάβτσιτς (21π., 7ρ.) όχι μόνο πήραν διαφορά ασφαλείας, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο την εκτόξευσαν πιάνοντας τη μέγιστη τιμή της με την κόρνα της λήξης (+26, 92-66).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι στα δίποντα (65% - 37%), έδωσαν περισσότερες ασίστ (22-14) και είχαν 9 κοψίματα!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιλερ Καλινόσκι (40:00) είχε 20 πόντους (5/6δ., 2/6τρ., 4/4β.), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Ο Έντιν Μπάβτσιτς (23:41) σκόραρε 21πόντους (4/4δ., 4/6τρ., 1/4β.), πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη κι άλλα τόσα κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόντρικ Γκότσερ είχε 10 πόντους, με άσχημα ποσοστά (2/8δ., 1/6τρ.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ ισόπαλο στους 48 πόντους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και ουσιαστηκά... χάθηκαν.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Τσιάρας έκανε τα πάντα σωστά και είχε και 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Απόλλωνας τις 10/17 βολές ενώ ο Κόροιβος τα 17 λάθη και τα 9/31 σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 42-40, 68-51, 92-66