Ερυθρός Αστέρας - Αρμάνι Μιλάνο 83-70 (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη του στην EuroLeague, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 83-70.

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς (23π., 6ριμπ.) ήταν εκείνος που κλείδωσε τη νίκη επί της Αρμάνι, δυο μέρες μετά το «διπλό» επί της Μπάμπεργκ, ανεβάζοντας τον Ερυθρό Αστέρα στο 4-4 στην κατάταξη. Οι Σέρβοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και δεν απειλήθηκαν από την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα που έχει, πλέον, το ίδιο ρεκόρ με τους «ερυθρόλευκους».

Ο αγώνας

Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ηγήθηκε επιθετικά της Αρμάνι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Kombank Arena, κάνοντας το 12-14 στο 8'24" κι έχοντας 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Σιμόνοβιτς μείωσε σε 14-16 όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 14-19, έπειτα από το τρίποντο του Καλνιέτις. Παρ' όλα αυτά, ο Νέμανια Ντάνγκουμπιτς έστειλε τη διαφορά στο +7 (32-25, 15'37" & 37-30, 18') για τους Σέρβους που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-32.

Στη συνέχεια ο Γιόβιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, αφού σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 43-32 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου! Η Αρμάνι αντέδρασε άμεσα, μείωσε σε 49-44 με τον Ραντούλιτσα όμως ο Ερυθρός Αστέρας άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 54-46 στο 30'. Ο Τζεντίλε έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (60-53, 33'16") όμως οι Ιταλοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τους «ερυθρόλευκους» που επικράτησαν με 83-70 και πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ, εκμεταλλεύτηκε τα 17 λάθη της Αρμάνι και είχε 50% στα δίποντα (19/38).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για τους Σέρβους. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους (4/6 βολ., 2/4 δίπ., 5/9 τρίπ.), 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ranking, σε 24'26" συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίλαν Μάτσβαν σκόραρε μόνο από τη γραμμή των βολών. Είχε 4/4 βολές, 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο κι 1 λάθος σε 22'28".

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Γεμάτη εμφάνιση για τον Νέιτ Ουόλτερς, με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 18'31".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Αρμάνι Μιλάνο τα 17 λάθη, ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα.

H ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σιμόνοβιτς έκλεψε την μπάλα και τελείωσε τη φάση με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό!

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-32, 54-46, 83-70.