Νεπτούνας - ΠΑΟΚ 68-63

Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς σκορ στα τελευταία 5'38" στην Κλαϊπέντα και ηττήθηκε από τη Νεπτούνας με 68-63!

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τη Νεπτούνας, προηγήθηκε 56-60 με τον Μπράιαντ στα 5'38" για το φινάλε όμως δεν σκόραρε ξανά ως το τέλος του αγώνα και γνώρισε την τρίτη ήττα του στον θεσμό, την ώρα που η Νεπτούνας πανηγύριζε το 5-0 στον Γ' όμιλο. Παράλληλα ο ΠΑΟΚ έχασε από νωρίς τον Πέινερς, ο οποίος υπέστη θλάση και τις επόμενες ώρες θα φανεί η σοβαρότητα του τραυματισμού και το διάστημα που πρέπει να μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στη Svyturio Arena, βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ και προηγήθηκε 3-9 με τον Τέιλορ ενώ ο Μπράιαντ διατήρησε τον «Δικέφαλο» στο +6, κάνοντας το 8-14 στα 3'18" για το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 14-21, έχοντας 4/6 τρίποντα (66.6%), 3 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε αυτό το διάστημα, την ώρα που οι Λιθουανοί σούταραν 2/8 δίποντα. Μάλιστα ο Μπράιαντ έστειλε τη διαφορά στο +10 (16-26, 13'38") όμως η Νεπτούνας αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 30-32 με το τρίποντο του Σαρακάουσκας.

Χρυσικόπουλος και Κλάντον κράτησαν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 32-40 για τον «Δικέφαλο» που είχε 55.5% πίσω από τα 6μ.75 (5/9 τρίπ.) και μάζεψε 7 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Κλάντον συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Νεπτούνας (43-49, 28'11") ενώ ο Τέιλορ διαμόρφωσε το 47-54 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Παρ' όλα αυτά ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στην Κλαϊπέντα.

Ο Μπράιαντ διαμόρφωσε το 56-60 (34'22") όμως ο Γκραντ ισοφάρισε αρχικά κι εν συνεχεία έδωσε το προβάδισμα στους Λιθουανούς (62-60)! Η Νεπτούνας κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος κι έκανε το 5/5 στον Γ' όμιλο με τον Κόνιαρη να διαμορφώνει το τελικό 68-63 με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στο 2-3.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νεπτούνας εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλακ-άουτ του ΠΑΟΚ στην τελεταία περίοδο και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκραντ σκόραρε κρίσιμους πόντους για τους Λιθουανούς στην τελευταία περίοδο. Τελείωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ των νικητών με 14 πόντους (6/6 βολ., 4/7 δίπ.), ενώ είχε ακόμα 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 22'03".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σάιμπερτ έμεινε στο παρκέ για 14'16", έχοντας 4 πόντους με 1/1 βολ., 0/1 δίπ. και 1/3 τρίπ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπράιαντ διαμόρφωσε το 56-60 (34'22") όμως ο Γκραντ σκόραρε συνεχόμενους πόντους για τη Νεπτούνας κόντρα στον ΠΑΟΚ που έμεινε χωρίς σκορ μέχρι να σκοράρει ο Κόνιαρης σε «νεκρό» χρόνο και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζίμι Μπάρον είχε 9 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπαόυντ σε 26'40"

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την κατάρρευση στο τέλος, η Νεπτούνας τα 9/30 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63.