Νταρουσάφακα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 91-83 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Κι όμως η ΤΣΣΚΑ χάνει! Η Νταρουσάφακα σταμάτησε το αήττητο σερί της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα.

Η Νταρουσάφακα δεν επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας να περάσει σε κανένα σημείο μπροστά στο σκορ και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα την φετινή σεζόν! Οι Ρώσοι μετρούσε 12 σερί νίκες στη διοργάνωση από τις 24 Μαρτίου, ενώ φέτος είχαν 11-0 με τα παιχνίδια της VTB League! Μάλιστα, είναι και η πρώτη ήττα της ΤΣΣΚΑ στο Abdi Ipekçi, αφού έχει νικήσει τόσο την Αναντολού Εφές όσο και την Γαλατάσαραϊ.

Σίγουρα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν θα περίμενε πως έχει εύκολο έργο απέναντι στην Νταρουσάφακα. Κανείς όμως δεν περίμενε αυτό το ξεκίνημα στην Κωνσταντινούπολη!

Η Νταρουσάφακα μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι, η ρωσική ομάδα ξέχασε να παίξει άμυνα και με σερί 13-0 οι Τούρκοι ξάφνιασαν τους πάντες. Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το πρώτο καλάθι για την ΤΣΣΚΑ (13-2 στο 3'35''), το πρώτο ημίχρονο όμως άνηκε στους γηπεδούχους.

Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ άρχισε το παιχνίδι με 6/6 τρίποντα, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε 8 λιγότερα ριμπάουντ και 2/7 τρίποντα.

Στο τέλος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπάθησε ν' αντιδράσει. Έτρεξε σερί 6-0, μείωσε στους 10 πόντους (73-63) και τελικά με επιμέρους σκορ 2-11 (75-68 στο 35') πλησίασε μετά από αρκετή ώρα στο -7 κι όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ευστόχησε από την κορυφή, ο Νάντο ντε Κολό μείωσε στον πόντο με 2/2 βολές (84-83), ωστόσο ο ίδιος έκανε λάθος επίθεση σε κρίσιμο σημείο που επέτρεψε στον Κλάιμπερν να ευστοχήσει σε τρίποντο στα -45'' (89-83).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα ήταν απλά καλύτερη. Ήταν εύστοχη έξω από τα 6,75μ. στο πρώτο ημίχρονο με 7/12 τρίποντα, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε 2/11, ενώ κέρδισε την «μάχη» των ριμπάουντ με τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμα και στο +18. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βελτιώθηκε, ωστόσο κατάφερε να μειώσει μόνο στον πόντο κι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπραντ Ουόναμεϊρ ήταν καλός από την αρχή της αναμέτρησης κι ολοκλήρωσε με 18 πόντους (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκανε 4 λάθη κι έκλεψε 4 φορές σε 35:35.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άαρον Τζάκσον σε 18:38 είχε 5 πόντους με 1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μείωσε στον πόντο ο Κουρμπάνοφ έστειλε τον Κλάιμπερν στη γραμμή των βολών στα -1'14'' (86-83). Ο Νάντο ντε Κολό έχασε την κρίσιμη επίθεση, ο Κλάιμπερν ευστόχησε σε τρίποντο για το 89-83 κι ο Τεόντοσιτς δεν... απάντησε ποτέ.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν καθοριστικός στα κρίσιμα δευτερόλεπτα και σταμάτησε στους 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο κι 1 λάθος σε 20:16.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καθοριστικό τρίποντο του Κλάιμπερν 45'' πριν από το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την πρώτη της φετινή ήττα κι η Νταρουσάφακα ότι είδε τον Τζέιμς Άντερσον ν' αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 49-37, 73-57, 91-83