Νίμπουρκ - Άρης 87-79 (vid)

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με -19 πόντους, προσπάθησε να γυρίσει το ματς με τη Νίμπουρκ όμως οι Τσέχοι επικράτησαν με 87-79.

Ο Άρης ταξίδεψε στη Τσεχία με στόχο να διευρύνει το νικηφόρο σερί του στο Basketball Champions League ωστόσο η Νίμπουρκ επιβλήθηκε των «κίτρινων» και υποχρέωσε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωσης. Κι αν στο ματς με τον Κόροιβο ο Άρης γύρισε από το -21 (60-39, 23'24"), σήμερα δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του -19 (41-22, 13'59"), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σίμτσακ, Κάμινγκς.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με βασικούς τους Μαρμπλ, Ξανθόπουλο, Τζένκινς, Μπάκνερ και Ντραγκίσεβιτς απέναντι στους Τσέχους ενώ προηγήθηκε 2-8 (2'22"), πριν ακολουθήσει το... ξέσπασμα της Νίμπουρκ! Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 18-2 και ο Άλεν έστειλε τη διαφορά στο +10 (20-10, 5'32") υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Νίμπουρκ βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ ενώ ο Πάμπρλα έκανε το 30-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Σε αυτό το διάστημα ο Γιάνκοβιτς προσπάθησε να κρατήσει όρθιο τον Άρη αναλαμβάνοντας επιθετικές πρωτοβουλίες ωστόσο η κακή άμυνα των «κίτρινων» επέτρεψε στους Τσέχους να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Το καλάθι του Σαντ-Ρόος έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19) κάνοντας το 41-22 στο 13'59" για τη Νίμπουρκ κόντρα στον Άρη που προσπάθησε να βρει λύσεις με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο 27άχρονος φόργουορντ πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 43-31 ενώ οι Τσέχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-34. Ο Άρης προσπάθησε να βρει λύσεις με το περιφερειακό σουτ (5/9 τρίπ.), ωστόσο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 6/21 δίποντα (28.5%) και είχε μόλις 5 ασίστ αντί 14 της Νίμπουρκ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ, μειώνοντας σε 49-45 με τον Ντραγκίσεβιτς ωστόσο ο Σαντ-Ρόος έστειλε τη διαφορά στο +13 (68-55).

Ο Σίμτσακ και ο Κάμινγκς έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να κρατήσουν όρθιο τον Άρη στο τελευταίο δεκάλεπτο (77-72, 36'24") ωστόσο οι Τσέχοι άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νίμπουρκ έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησε ως το τέλος του ματς. Οι Τσέχοι μοίρασαν 20 ασίστ αντί μόλις 10 του Άρη, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη ήττα τους στη διοργάνωση.

ΕΚΑΝE ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαντ-Ρόος έκανε τη ζημιά στους «κίτρινους». Τελείωσε το ματς με 23 πόντους (3/3 βολ., 4/9 δίπ., 4/6 τρίπ.), κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ στα 34'04" που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπάκνερ αγωνίστηκε 12'52" ωστόσο δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά τον Άρη. Ο Αμερικανός είχε 4 πόντους με 2/4 δίποντα και 1 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 83-79 κι ενώ απέμενε ένα λεπτό για το φινάλε ωστόσο ο Χρούμπαν έκοψε εντυπωσιακά τον Κάμινγκς. Η Νίμπουρκ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Για τους γηπεδούχους ο Σίμπσον είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, συν 3 ασίστ σε 21'51".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης την απόδοσή του στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, η Νίμπουρκ τα 19 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79.