Πέισερς - Σέλτικς 99-105

Γιώργος Κούβαρης

Οι Μπόστον Σέλτικς δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και επικράτησαν μέσα στην Ιντιανάπολις των Πέισερς με 105-99.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Αζάια Τόμας, ο οποίος μπορεί να μην έκανε καλό ξεκίνημα στο ματς και να μετρούσε τέσσερις πόντους σε 34 λεπτά, αλλά στα τελευταία 14 λεπτά πέτυχε 19 πόντους και οδήγησε τους Σέλτικς στην 5η νίκη τους στο ΝΒΑ.

Ο βραχύσωμος πόιντ γκαρντ είχε 23 πόντους με 4/13 σουτ και 14/15 βολές, ενώ μοίρασε επίσης και 5 ασίστ. Ολινικ και Τζόνσον πρόσθεσαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Πέισερς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Πολ Τζόρτζ λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο (4-6) ο Τζεφ Τιγκ σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Μάιλς Τέρνερ είχε άλλους 18 πόντους.