Ρέθυμνο - Τρίκαλα 84-56 (vid)

Το Ρέθυμνο (4-2) νίκησε στην Κρήτη τα Τρίκαλα (1-5) με 84-56 παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Ρέθυμνο αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων (84-56) και πήρε την τέταρτη νίκη στη Basket League.

Τα Τρίκαλα φρόντισαν από νωρίς να πείσουν άπαντες στο «Μ. Μερκούρη» πως δε θα παρέδιδαν τα όπλα εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι και το 18' είχαν το προβάδισμα χάρη στα 7 εύστοχα τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο του ματς και τη βοήθεια από Τσαγκαράκη και Μανωλόπουλο.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα πράγματα όταν αποφάσισαν να ακουμπήσουν τη μπάλα στους ψηλούς. Φιτζπάτρικ και Κράβιτς με συνολικά 25 πόντους (από τους 44 του ημιχρόνου) φρόντισαν να ανατρέψουν την κατάσταση λίγο πριν την ανάπαυλα.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τα Τρίκαλα τα οποία σκόραραν για πρώτη φορά μετά από 5:40. Μέχρι τότε οι Κρητικοί είχαν φροντίσει να προηγηθούν με 54-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ωραίο μπάσκετ και αρκετά εύκολα καλάθια αύξησαν τη διαφορά (78-56, 37') την ώρα που οι ξένοι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν πρόσφεραν την παραμικρή βοήθεια κι έτσι η νίκη πήγε με άνεση τελικά στο Ρέθυμνο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όταν σταμάτησαν να ευστοχούν έξω από τα 6.75 οι φιλοξενούμενοι δεν είχα άλλες λύσεις. Τα Τρίκαλα είχαν 7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 2 στο δεύτερο. Για να συμβεί αυτό βέβαια έπαιξε ρόλο και η άμυνα του Ρεθύμνου.

Από εκεί και πέρα οι νικητές ήταν ανώτεροι στα δίποντα (68%-32%) και στα ριμπάουντ (41-27)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τορλίν Φιτζπάτρικ σε 25' είχε 20 πόντους (3/5δ., 4/5τρ., 2/2β.) και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μάικ Κάφει είχε 2 πόντους με 1/12 σουτ και ο Κέλσεϊ Μπάρλοου 6 πόντους με 3/12 σουτ. Τραγικά νούμερα από τους δύο Αμερικανούς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το Ρέθυμνο να κάνει σερί 10-0 και να ξεφεύγει με 54-39. Στη συνέχεια δεν ανησύχησε ξανά.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπράντον Έντουαρντς σκόραρε 10 πόντους με άριστα στατιστικά (3/3δ., 4/4β.) και 5 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τις 10 χαμένες βολές (21/31) και τα Τρίκαλα τα δίποντα (11/34) και τους μηδέν πόντους στον αιφνιδιασμό.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μιχάλης Καμπερίδης έκοψε τον Στέλιο Πουλιανίτη κα στη συνέχεια ολοκληρώθηκε ο αιφνιδιασμός με καλάθι του Εβάλντας.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 60-49, 84-56