Κολοσσός - Κόροιβος 90-88 (vid)

Ο Κολοσσός (2-3) νίκησε στη Ρόδο τον πολύ μαχητικό Κόροιβο (1-4) με 90-88. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με 4 πόντους του Χολ.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης θα περίμενε κανείς από τον Κολοσσό να έχει ένα εύκολο απόγευμα, ωστόσο ο Κόροιβος όχι μόνο φάνηκε ανταγωνιστικός, αλλά διεκδίκησε τη νίκη μέχρι και το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

Στην πρώτη περίοδο ο Κόροιβος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με 5/6 τρίποντα βρέθηκε νωρίς με προβάδισμα 7 πόντων (11-18, 6΄), ωστόσο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ακούμπησαν τη μπάλα στους ψηλούς της και με σαφή ανωτερότητα μείωσαν (20-23, 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιζαν άμυνα με τα μάτια, κάτι το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (41-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός επέβαλλε το ρυθμό του, έπαιξε λίγο καλύτερη άμυνα, έτρεξε στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 18-8 βρέθηκε πολύ γρήγορα στο 59-51, 27').

Ο Κόροιβος με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο ο Φαν Όστρουμ κι ένα ο Μπράουν) ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης προσπερνώντας με 69-71 (33'). Ο Φαν Όστρουμ όμως είχε βρει ρυθμό και δε σταμάταγε με τίποτα στο τελευταίο δεκάλεπτο (16π. σε αυτό το διάστημα) με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στο σουτ με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη δύσκολη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς που κρίνεται στο τελευταίο σουτ οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Ο Κολοσσός είχε 83% στις βολές έναντι 45% των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (62%-48%) ενώ ο Κόροιβος δεν αξιοποίησε τα 13 περισσότερα ριμπάουντ (28-41).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιουβόντε Ρέντικ (34:12) τελείωσε με 19 πόντους (8/11δ.), 3/3β.) και 9 ριμπάουντ.

Πολύ καλός και ο Λάνγκστον Χολ με 17 πόντους , 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόντρικ Γκότσερ σκόραρε 8 πόντους, αλλά με άσχημα στατιστικά (1/6δ., 2/5τρ.). Βοήθησε πάντως αρκετά στον τομέα του ριμπάουντ (9).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπράουν 38'' πριν τη λήξη με τρίποντο έκανε το 86-87, αλλά ο Χολ με σουτ από την κορυφή έκανε το 88-87. Ο Μπράουν έκανε λάθος πάσα και ακολούθως ο Χολ με 2/2 βολές μετέτρεψε το σκορ σε 90-87 (7'' πριν τη λήξη). Ο Φαν Όστρουμ μετά από ένα πολύ καλό σύστημα, σούταρε ανενόχλητος για την ισοφάριση αλλά αστόχησε. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 0/2 βολές έδωσε μία ακόμη ευκαιρία στους φιλοξενούμενους. Ο Μπράουν έβαλε τη λάθος βολή (την δεύτερη) και το ματς ολοκληρώθηκε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάννης Γεωργαλλής με δύο τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους συμπαίκτες του για να φτάσουν στη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός την άμυνά του που δέχτηκε 88 πόντους και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ.

Ο Κόροιβος τις 5/11 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Με το σκορ ισόπαλο στους 48 πόντους, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έβγαλε μία εντυπωσιακή πάσα στον Ρέντικ που κάρφωσε με δύναμη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-43, 64-57, 90-88