Απόλλων Πάτρας - Προμηθέας 53-67 (vid)

Ο Προμηθέας επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 53-67 και πήρε σπουδαία νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Προμηθέας πήρε το τοπικό ντέρμπι επικρατώντας εκτός έδρας του Απόλλωνα με 53-67. Σε ένα ματς με πολύ πίεση και χωρίς ποιότητα, οι νεοφώτιστοι βρήκαν λύσεις στην τελευταία περίοδο, ευστόχησαν και σε κάποια τρίποντα που τους άγχωσαν τους γηπεδούχους και πανηγύρισαν τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ νευρικό στοιχείο το οποίο αποτυπώθηκε στο παρκέ με αστοχία και πολλά λάθη εκατέρωθεν. Καμία εκ των δύο αντιπάλων δε μπορούσε να πάρει ικανοποιητική διαφορά στο σκορ με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να ξεφύγουν με 24-17 (15'), αλλά ο Προμηθέας ανέβασε ταχύτητα, βρήκε εύκολα καλάθια και γρήγορα ισορρόπησε (24-22, 17').

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο κι έτσι με πολλούς πόντους από δεύτερη (και τρίτη ευκαιρία) προηγήθηκαν με 40-44 (30'). Ο Καβέλ Τζόνσον με δικό του επιθετικό κρεσέντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 40-50 (34') αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για 5:52.

Οι νεοφώτιστοι στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα, έδειξαν ψύχραιμοι στην πίεση των γηπεδούχων και σε κανένα σημείο η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους αφού οι παίκτες του Κώστα Μέξα «έσπασαν» τα καλάθια με 1/17 τρίποντα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος σε δίποντα (42%-54%0, τρίποντα (5%30%) και έδωσαν 4 περισσότερες ασίστ (7-11).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Καβέλ Τζόνσον σε 29:55 είχε 19 πόντους (5/6δ., 2/6τρ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ, 2 λάθη και 3 κοψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Χίκεϊ ολοκλήρωσε τα 31:54 παρουσίας τους με 4 πόντους (2/8δ., 0/3τρ.), 2 ριμπάουντ, 3 λάθη και καμία ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 28' το σκορ ήταν 40-40. Στο 34' το τρίποντο του Νίκου Γκίκα έκανε το 42-53 και ουσιαστικά σε αυτό το διάστημα κρίθηκε το αποτέλεσμα και η νίκη των φιλοξενούμενων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μοχάμεντ Φαγέ σε 36:54 έβαλε 14 πόντους και πήρε 11 ριμπάουντ κι έκανε double double.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα σουτ τριών πόντων. Με 1/17 δεν είχαν τύχη. Οι νικητές τίποτα απολύτως.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στην πρώτη περίοδο Καλινόσκι και Ντάμπινς έπαιξαν το pick 'n' roll το οποίο ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικανού.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-27, 40-44, 53-67