Λαύριο - ΠΑΟΚ 63-73 (vid & pics)

Το δίδυμο των Χρυσικόπουλου, Κλάντον έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ στο Λαύριο, εκεί όπου ο «Δικέφαλος» επικράτησε με 73-63 κι έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στον «Δικέφαλο» για τρία δεκάλεπτα όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά κι έφτασε στη νίκη, δίνοντας συνέχεια στο σερί του αφού είχαν προηγηθεί τα θετικά αποτελέσματα με τους Άρη (66-62), Ουσάκ Σπορτίφ (59-52), Απόλλωνα Πάτρας (84-83) και Βαρέζε (75-70).

Ο αγώνας

Ο Κλάντον ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Λαύριο, κάνοντας το 2-7 στο 2'52" κι έχοντας 4 πόντους με 2/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν 8-7 με τον Χάμιλτον ενώ ο Τζόνσον έστειλε τη διαφορά στο +4 (19-14, 9'25") με γκολ-φάουλ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 19-16 έχοντας 1/7 τρίποντα (14%) και 4 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα κόντρα στον ΠΑΟΚ των 6 λαθών.

Στη συνέχεια ο Λίνος Χρυσικόπουλος ανέβασε στροφές και μαζί με τον Κλάντον έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ που ανέκτησε το προβάδισμα στα μέσα της δεύτερης περιόδου (23-25, 13'57"). Μάλιστα ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 29-35 στα 2'24" για το φινάλε του ημιχρόνου ωστόσο το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-37, εκμεταλλευόμενο τα λάθη του «Δικεφάλου»!

O ΠΑΟΚ αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, ο Σίμπερτ έκανε το 39-45 (23'30") ενώ οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση του Λαυρίου και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 46-49. Μπράιαντ και Χρυσικόπουλος έδωσαν λύσεις για τον «Δικέφαλο» που προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Αμερικανός έκανε το 52-62 στα 4'58" για το φινάλε. Το Λαύριο μείωσε σε 61-69 (39'19") με τον Αθανασούλα αλλά μέχρι εκεί. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα, επικράτησε με 63-73 και έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το νικηφόρο σερί του έχοντας 20 περισσότερα ριμπάουντ απέναντι στο Λαύριο (48-28). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και ο Κλάντον ήταν καθοριστικός κόντρα στο Λαύριο που επέμεινε στο σουτ πίσω από τα 6μ.75 (5/22) και υπέπεσε σε 19 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Κλάντον τελείωσε το ματς με ένα εντυπωσιακό double-double. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ συν 2 ασίστ, 3 κοψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ σε 29'14" συμμετοχής. Από κοντά κι ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26'15".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΝτεΜάριους Μπολντς είχε 3 πόντους με 1/2 τρίποντα και 0/7 τρίποντα, σε 23'26"

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, όταν η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έχτισε διψήφια διαφορά πόντων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Πέινερς βοήθησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ κυρίως στα τελευταία λεπτά που οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά, έχοντας 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο την εις βάρος του διαφορά στα ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 46-49, 63-73.