Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-81 (vid, pics)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν καλύτερη στο παρκέ, είχε και την «παραδοσιακή» διαιτητική εύνοια και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού, νίκησε στο ΣΕΦ με 75-81.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε δίκαια τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (75-81) και παρέμεινε αήττητη στη φετινή Euroleague. Οι Ρώσοι στο παρκέ επιβεβαίωσαν την ποιότητα τους, ωστόσο υπήρξαν στιγμές που οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν εκτός τόπου και χρόνου στοιχείο το οποίο δε μπόρεσαν να διαχειριστούν οι Πειραιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ρυθμό και με μεγάλη ευστοχία αφού οι Πειραιώτες είχαν προβλήματα στην άμυνα στο ένας εναντίον ενός. Με 3/3 του Άαρον Τζάκσον και 2/2 του Αντρέι Βοροντσέβιτς (συνολικά 7 στην πρώτη περίοδο) η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 23-33 και χάρη στον Γιώργο Πρίντεζη και την καλή δουλειά στο επιθετικό ριμπάουντ η διαφορά έπεσε στους 4 (21-25.).

Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν περισσότερο στην άμυνα, ωστόσο στην επίθεση δεν έβρισκαν απαντήσεις στο δυνατό (μερικές φορές πάνω από το όριο) παιχνίδι των Ρώσων. Ο Ολυμπιακός έβαλε μόνο 7 πόντους και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με 16 πόντους διαφορά.

Σπανούλης και Μπιρτς μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο κάτι το οποίο ενώ έριξε τη διαφορά σε επιθυμητό επίπεδο (43-53, 24’). Με τρίποντο του Τεόντοσιτς οι φιλοξενούμενοι πήγαν και πάλι στο +14 (43-57, 28’). Ο εκνευρισμός από τις διαιτητικές αποφάσεις των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τους βοήθησε στη συνέχεια, κι έτσι η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ είχε την εξυπνάδα και την ποιότητα να διατηρήσει με ευκολία τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο, μέχρι που οι Πειραιώτες πείσμωσαν, μετέτρεψαν τον εκνευρισμό σε ενθουσιασμό και με τρίποντο του Γκριν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 6 (67-73, 37’). Ο Ολυμπιακός χάρη στον Πρίντεζη πλησίασε ακόμη περισσότερο (73-77, 39’), αλλά δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και μία βιαστική επίθεση του στέρησαν την ανατροπή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ σούταρε καλύτερα στα τρίποντα (30%-47.6%), έδωσε 4 επιπλέον ασίστ (14-18) και κυρίως είχε 7 λιγότερα λάθη (17-10). Ο Ολυμπιακός πήρε 42 ριμπάουντ (30 οι Ρώσοι), αλλά ο εκνευρισμός από τα σφυρίγματα των διαιτητών δεν τους βοήθησε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν απολαυστικός και ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους (5/16δ., 2/3τρ. 7/7β.), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Για τον ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 26 πόντους (8/14δ., 2/3τρ., 4/5β.) και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ματ Λοτζεσκι δε βοήθησε τον Ολυμπιακό (0/3τρ., 4ρ.), όπως και ο Ντάνιελ Χάκετ (2π. με 0/3δ., 0/1τρ., 3ρ.).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (43-53, 24’), ο κόσμος με τη φωνή του αναθάρρησε, αλλά ακολούθησε μεγάλο επιμέρους σκορ για τους Ρώσους που ξέφυγαν με 17 (49-66).

Στη συνέχεια η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους (71-77, 1:42 πριν τη λήξη) και ακολούθως ο Πρίντεζης με επιθετικό ριμπάουντ στη συνέχεια έκανε το 73-77 (1:07 πριν τη λήξη). Ο Τεόντοσιτς αστόχησε, αλλά ο Χάινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές έκανε το 73-79. Ο Παπανικολάου στην επόμενη επίθεση κόπηκε από τον Βοροντσέβιτς κι εκεί τελείωσαν οι ελπίδες των Πρωταθλητών Ελλάδας.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Άαρον Τζάκσον ολοκλήρωσε με 15 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Κάιλ Χάινς πρόσθεσε 13 με 4 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης πάσαρε στον Νίκολα Μιλουτίνοφ, αυτός πήγε να καρφώσει, αλλά ο Κάιλ Χάινς του το απαγόρευσε με εντυπωσιακό τρόπο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 17 λάθη και οι φιλοξενούμενοι τα 17 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 28-44, 49-66, 75-81