Ρέθυμνο - Λαύριο 88-79 (vid)

Το Ρέθυμνο με τους τρεις Αμερικανούς του (Άρνολντ, Φιτζπάτρικ, Τάλντον) να σκοράρουν 48 πόντους μαζί, νίκησε το Λαύριο με 88-79.

Το Ρέθυμνο πέτυχε την τρίτη του νίκη στην Basket League αφού επικράτησε του Λαυρίου με 88-79. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο διάστημά του, ενώ διατήρησαν το προβάδισμα και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα των γηπεδούχων υποχρέωσε σε άσημα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς του Λαυρίου με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το πρώτο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 που ήρθε στην δέκατη προσπάθεια και λίγο πριν λήξει το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο έβγαλε αρκετές καλές συνεργασίες ειδικά σε καταστάσεις αιφνιδιασμού και με «μπροστάρηδες» τους Αμερικανούς της ομάδας ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ με μία διαφορά γύρω από τους 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με τους Χάμιλτον και Πούντερ μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 68-63, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν συγκέντρωση και ανταποκρίθηκαν στα προβλήματα που τους έβαλε η αθηναϊκή ομάδα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Κρητικοί σούταραν με 46% στα τρίποντα (27% το Λαύριο), μοίρασαν 9 περισσότερες ασίστ (21-12) , πήραν τη μάχη των ριμπάουντ (39-31), και ήταν καλύτεροι στις βολές (89%-65%). Με όλα τα προηγούμενα κάλυψαν τα 18 τους λάθη (9 μόνο οι φιλοξενούμενοι).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι τρεις Αμερικανοί ήταν «όλα τα λεφτά» για το Ρέθυμνο. Φιτζπάτρικ (15π., 6ρ.), Άρνολντ (16π., 4ασ.) και Τάλτον (17π., 5ασ.) έπαιξαν καταπληκτικά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζίτο Κοκ σε 17:15 είχε 3 πόντους με 1/3 δίποντα και 1/2 βολές.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-63 οι Χάρης Γιαννόπουλος και Γκάρι Τάλντον ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και πήγαν τη διαφορά στους 11 πόντους (74-63).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 10 πόντους και αλάνθαστος (1/1δ., 2/2τρ., 2/2β.) έκανε δουλειά που δεν την πήρε χαμπάρι κανείς, αλλά πρόσφερε πολλά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 18 λάθη και οι φιλοξενούμενοι τις 10 χαμένες βολές και τα 11 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-29, 60-51, 88-79