Προμηθέας - Άρης 79-89 (pics & vid)

Ο Μάικλ Τζένκινς με 29 πόντους χάρισε τη νίκη στον Άρη επί του Προμηθέα στην Πάτρα με 79-89. Πολύτιμη βοήθεια από τον Θοδωρή Ζάρα (15π.) και Ντραγκίσεβιτς (18π.).

Μετά από δυο συνεχόμενες ήττες στην Basket League, ο Άρης επικράτησε του Προμηθέα στην Πάτρα με 79-89. Τζένκινς (29π., 8ρ., 4ασ.), Ντραγκίσεβιτς (18π., 5ρ. ) και Ζάρας (15π.) καθοδήγησαν την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των φιλοξενούμενων (πέτυχαν τρεις φορές καλάθι και φάουλ) και τρία χαμένα lay up από παίκτες του Άρη κι έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 23-19.

Η είσοδος στην δεύτερη περίοδο του Θοδωρή Ζάρα έφερε 9 πόντους από τα χέρια του, ο Μάικλ Τζένκινς ευστόχησε σε δύο σουτ τριών πόντων και ο Άρης πήρε προβάδισμα 4 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Μάικλ Τζένκινς με 7 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα με 43-50 (24'), ωστόσο στη συνέχεια ο Νίκος Βετούλας επέλεξε άμυνα πίεσης σε όλο το γήπεδο η οποία αποδιοργάνωσε τον Άρη και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (56-54, 28΄). Μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου πάντως οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις από Μπάκνερ και Ντραγκίσεβιτς και ανέκτησαν το προβάδισμα (57-63).

Ο Άρης μπήκε σοβαρός στην άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και μέσω αυτής κατάφερνε να κρύβει τις δυσκολίες στο να σκοράρει. Ο Τζένκινς πάντως με 5 συνεχόμενους πόντους έβαλε την ομάδα του πάνω με διψήφια διαφορά πόντων (61-71, 34΄) την οποία διατήρησε μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης αφού ο Προμηθέας ήταν άστοχος σε τρίποντα και βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης είχε 15 περισσότερα ριμπάουντ (25-40), 4 περισσότερες ασίστ (13-17) και σούταρε πολύ καλύτερα στα τρίποντα (31% με 9/29 – 50% με 7/14).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικλ Τζένκινς σε 31:09 είχε 29 πόντους (5/10δ., 4/6τρ., 7/9β.), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Πολύ καλός και ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους (5/7δ., 2/4τρ., 2/2β.) και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καβέλ Τζόνσον του Προμηθέα έπαιξε 16:29 κι έμεινε άποντος (0/1δ., 0/2τρ.) βοηθώντας μόνο με 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 70-77, Ζάρας και Τζένκινς πέτυχαν 5 σερί πόντους, το σκορ έγινε 70-82 και κάπου εκεί «σφραγίστηκε» η νίκη του Άρη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Θοδωρής Ζάρας πέτυχε 15 πόντους οι 9 εκ των οποίων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Βοήθησε πολύ και ο Ουίλ Κάμινγκς με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τον ανορθόδοξο τρόπο που προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι από το 35' κι έπειτα. Τρίποντο και τίποτα άλλο...

Οι Θεσσαλονικείς από την άλλη δέχτηκαν εφτά φορές καλάθι και φάουλ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Βασίλης Ξναθόπουλος έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Μάικλ Τζένκινς που πήγε για το lay up, αλλά ο Ζήσης Σαρικόπουλος με 4 φάουλ πήδηξε και τον έκοψε στα ίσα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-43, 57-63, 79-89