Zαλγκίρις Κάουνας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 74-87 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
H Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε για 10η φορά τη Ζαλγκίρις Κάουνας (74-87) και πήρε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη υπό τις οδηγίες του Ραμί Χαντάρ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόλλησε μόνο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας. Έπειτα, φρόντισε επέβαλλε τον ρυθμό της και πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση έφτασε στη δεύτερη διαδοχική της νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να προηγηθεί μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κι έπειτα δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε ακόμα και στο +12 (27-39), ενώ όταν μείωσε με διαδοχικά τρίποντο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (53-57 στο 28') ήρθε ένα επιμέρους σκορ 1-11 (60-75 στο 33') και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ν' ανατρέψουν την κατάσταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέβιν Σμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους (5/8δίπ., 2/4τρίπ., 1/1βολ.), ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά κι έκανε 1 λάθος σε 31:01

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ογκούστο Λίμα έμεινε στο παρκέ για 7:00.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους σκορ που έτρεξε η Μακάμπι Τελ Αβίβ από το τέλος της τρίτης περιόδου μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (11-1, 60-75 στο 34')

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σόνι Ουίμς έβγαλε ενέργεια στις δύο πλευρές του γηπέδου και σημείωσε 16 πόντους, είχε 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Σόνι Ουίμς στον αιφνιδιασμό για το 34-48 στο 23':

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις ξεχνάει το κενό διάστημα στις αρχές της τέταρτης περιόδου και τα 16 λάθη, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ επίσης τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 32-43, 57-64, 74-87